ROBOTNICZA SPÓŁDZIELNIA MIESZKANIOWA
im. Komuny Paryskiej w Gdyni

Logowanie do IOK

Informator

linia rsm

Robotnicza Spółdzielnia
Mieszkaniowa
im. Komuny Paryskiej w Gdyni
tel. 58 669-2-118

fax: 58 669-2-121
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

linia rsm

Porady

Segreagacja śmieci

Zapraszamy do zapoznania się ze stroną www.wyrzucamto.pl

linia rsm4

Wymiana grzejników

    Zainteresowani wymianą grzejników w swoich lokalach winni pisemnie wystąpić do Zarządu RSM z prośbą o wyrażenie zgody na taką wymianę, podając ilość ogniw grzejnikowych zamontowanych dotychczas w poszczególnych pomieszczeniach, w których planowana jest wymiana.

W oparciu o tę informację Spółdzielnia (Dział techniczny) dobiera moc cieplną nowych grzejników oraz podaje parametry pracy instalacji wewnętrznej c.o. i dopuszczalną wytrzymałość na ciśnienie. Spółdzielnia nie wyraża zgody na stosowanie grzejników aluminiowych, ponieważ woda instalacyjna zasilająca grzejniki jest zmiękczona o średni odczyn zasadowy wynoszący 9,5. Ta wartość odczynu powoduje, że woda staje się korozyjna dla aluminium. W piśmie zostanie przedstawiona szczegółowo prcedura montażu. Montaż musi odbyć się w przerwie sezonu grzewczego i w taki sposób, aby uniknąć zrzutu wody z instalacji. Zalecane jest zatem stosowanie zamrażarek do rur, ponieważ ponowne uzupełnienie instalacji wodą obciąża sprawcę zrzutu zgodnie z zatwierdzonym przez URE taryfikatorem OPEC-u. Całość prac należy wykonać własnym staraniem i na własny koszt.

Istnieje możliwość wykonania odpłatnie wymiany grzejników przez Spółdzielnię. W tym celu należy skontaktować się z Administracją Osiedla zgodnie z miejscem zamieszkania.

linia rsm4
OPŁATY ZA ENERGIĘ CIEPLNĄ W ZNACZĄCYM STOPNIU ZALEŻĄ OD NAS SAMYCH.

     Przeprowadzone analizy zużycia energii cieplnej w zasobach Spółdzielni wykazują, że podejmowane prace termomodernizacyjne polegające na dociepleniu szczytów budynków, montażu zaworów termostatycznych i podpionowych w instalacjach centralnego ogrzewania oraz montażu zaworów regulacyjno – nastawnych w węzłach cieplnych nie zawsze mają przełożenie na obniżenie kosztów energii i jej zużycie. Znaczący udział w racjonalnym użytkowaniu energii mają mieszkańcy, którzy w sposób świadomy, zgodny z instrukcją winni korzystać z zamontowanych w ich mieszkaniach zaworów termostatycznych. W ten sposób możliwe jest obniżenie zużycia energii i zapotrzebowania mocy skutkujące obniżeniem kosztów za ogrzewanie przy zachowaniu wymaganego komfortu cieplnego.

 Dlatego też należy:

 

 1. Wietrzyć mieszkanie krótko a intensywnie przy zamkniętych zaworach.

 2. Na czas przewidywanej nieobecności w mieszkaniu głowicę termostatyczną ustawić jak dla ogrzewania nocnego.

 3. Na porę nocną należy nastawić niższe parametry niż na dzień.

 

W głowicy termostatycznej wbudowana jest automatyka, która powoduje, że przy osiągnięciu założonej temperatury powietrza w mieszkaniu następuje zamknięcie grzejnika (odcięcie dopływu czynnika grzejnego). Po spadku temperatury powietrza głowica automatycznie otwiera dopływ czynnika grzejnego. Temperatura tego czynnika jest uzależniona od warunków pogodowych i jest sterowana w funkcji temperatury zewnętrznej w stacji wymienników.

 

   Sąsiedztwo zaworu termostatycznego z głowicą nie powinno być zabudowane, gdyż temperatura tej przestrzeni nie odpowiada temperaturze pomieszczenia i działanie tego zaworu a przez to i funkcjonowanie tego grzejnika jest nieprawidłowe.

 

Zależnie od typu zamontowanego zaworu termostatycznego, nastawy głowicy posiadają różne pozycje. W przybliżeniu odpowiadają one następującym temperaturom w pomieszczeniu:

 

0         *           1           2           3           4           5           6

 

                                                     (                 *

            8           11         14         17         20         23         26  (temp. w  stopniach C)

linia rsm4

Któż nie chciałby mieszkać w energooszczędnym domu? 

Aby było to możliwe, powinny być spełnione co najmniej trzy warunki: odpowiednio zaprojektowany, ocieplony budynek, efektywne ogrzewanie i mieszkańcy umiejętnie
i oszczędnie wykorzystujący energię.

Dla wielu warunkiem nie do spełnienia może być odpowiednio zaprojektowany i ocieplony budynek zaopatrzony w efektywnie funkcjonującą sieć cieplną. Często zdarza się, że spółdzielnie mieszkaniowe nie mają wystarczających środków na wykonanie pełnej termomodernizacji, a lokatorzy nie zawsze mogą wywrzeć wpływ na zarząd spółdzielni, aby ten ją przeprowadził. Każdy jednak postarać się może o podniesienie tzw. standardu cieplnego domu czy mieszkania, wprowadzając, w granicach rozsądku, pewne rygory w korzystaniu z ciepła, czyli inaczej rzecz ujmując, pozbywając się negatywnych i kosztownych upodobań.

Do najczęstszych i najbardziej kosztownych błędów popełnianych przez mieszkańców zaliczyć należy:

 • zasłanianie grzejników meblami i zasłonami;
 • przegrzewanie mieszkania;
 • nadmierne i nieumiejętne wietrzenie (zamiast uszczelnić okna odkręca się maksymalnie ogrzewanie).

Korzystając z ciepła w powyższy sposób, zazwyczaj przykrą niespodzianką jest rachunek za rozliczenie okresu grzewczego.

Tymczasem, aby bez wydatków ograniczyć zużycie energii i zatrzymać w mieszkaniu ciepło, należy przestrzegać poniższych reguł:

 • utrzymywać odpowiednią temperaturę – optymalna temperatura to 20-21°C. Gdy na zewnątrz temperatura oscyluje koło 0°C, a w mieszkaniu jest 23°C, to przez ściany na zewnątrz "ucieka" o 15% ciepła więcej, niż wtedy, gdy w mieszkaniu jest ok. 20°C. Obniżenie temperatury tylko o 1°C daje aż 10% oszczędności w ogrzewaniu.
 • obniżać temperaturę - w nocy optymalna to 17-18 °C, gdy wychodzimy z domu wystarczy 12°C. Temperatura nie może być zbyt niska, bo wpływa to źle na kondycję budynku, prowadząc do jego zagrzybiania.
 • zasłaniać okna - zwłaszcza po zmierzchu i zimą, najlepiej grubymi, ale krótkimi zasłonami, ponieważ zbyt długie zasłony sprawiają, że ciepło cyrkuluje między nimi a oknem, zamiast "iść na pokój". Gdy na dworze jest zimno przez nie osłonięte okno czuć chłodne powietrze, a wówczas zazwyczaj odkręca się mocniej zawór kaloryfera.
 • uszczelnić okna - uszczelki ograniczają dopływ zimnego powietrza.
 • zainstalować ekrany grzejnikowe – to nie duży wydatek, a można dzięki niemu zaoszczędzić aż 5% ciepła.
 • wietrzyć krótko i intensywnie – dzięki temu następuje wymiana powietrza, a meble i ściany nie  schładzają się nadmiernie. Należy pamiętać, aby podczas wietrzenia zakręcać zawory termostatyczne.Formularz kontaktowy

Godziny przyjmowania interesantów:

Dział członkowsko-mieszkaniowy:
pn                 800 - 1700
wt                 700 - 1500
śr                  700 - 1500
czw               700 - 1500
Księgowość - czynsze, windykacja:
pn                900 - 1700
wt - pt          800 - 1300

Ostatnie artykuły

© 2023 RSM Gdynia. Wszystkie prawa zastrzeżone.